ŚWIĄTYNIA DEBOD I NAJPIĘKNIEJSZY ZACHÓD SŁOŃCA W MADRYCIE

ŚWIĄTYNIA DEBOD W MADRYCIE to niesamowite miejsce, które pozwala  przenieść się w czasie aż do Epoki Starożytnej.  Ktoś mógłby rzec, że wiele jest  takich miejsc na mapie świata. Dla mnie jednak  egipska świątynia w Madrycie to coś zupełnie wyjątkowego.

A dlaczego? Kiedy uświadomię sobie, że jestem w sercu Półwyspu Iberyjskiego, w nowoczesnej stolicy Hiszpanii , w XXI wieku  i mogę dotknąć murów świątyni boga Amona i bogini Izydy, która pochodzi z II w. p.n.e. to  jest to niesamowite doświadczenie.

Jak egipska Świątynia Debod znalazła się w  stolicy Hiszpanii?

Otóż, w 1960 roku podczas budowy Tamy Asuańskiej wiele zabytków Starożytnego Egiptu zostało zagrożonych zalaniem. Światowa organizacja UNESCO we współpracy z archeologami postanowiła zapobiec utracie cennych dzieł kultury. Wiele krajów zaangażowało się w tę pomoc, a jednym z nich była właśnie Hiszpania. Gdy akcja zakończyła się sukcesem, rząd Egiptu w podziękowaniu za udzieloną pomoc, postanowił podarować Hiszpanii Templo de Debod. Ten wyjątkowy gest wdzięczności nie był łatwy w transporcie. Kamienne bloki najpierw trafiły na statek, który dopłynął do Walencji. Tam zostały przeniesione do ciężarówek, które z kolei dowiozły starożytny zabytek do Madrytu.

Najpiękniejszy zachód słońca w Madrycie

Egipską świątynię Debod ustawiono w podobnej orientacji jak to było w Egipcie – od wschody na zachód. Takie położenie sprawiło, że dziś w stolicy Hiszpanii wiele miejscowych ludzi jak i turystów z całego świata właśnie tu podziwia zachód słońca, spędza romantyczne wieczory z widokiem na Madryt i przenosi się w czasie do Starożytnego Egiptu. I ja miałam okazję podziwiać zachód słońca w tym niezwykłym miejscu i przyznaję, że widok był zdumiewający.

Bez wątpienia jest to  jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w stolicy Hiszpanii i perła o wartości historycznej i kulturowej. Nie omiń jej kiedy będziesz w Madrycie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.