SMOK, RÓŻE I KSIĄŻKI

23 kwietnia Katalonia świętuje dzień swojego patrona – Dzień Świętego Jerzego, El Día de San Jorge (kastylijski), La Diada de Sant Jordi (kataloński).

Legenda głosi, że bardzo dawno temu, w odległych czasach, żył groźny smok, który zastraszał i gnębił mieszkańców katalońskiej miejscowości Montblanc. Mieszkańcy postanowili zawrzeć ze smokiem pewien układ, aby ten przestał nawiedzać wioskę. Obiecali mu, że każdego roku otrzyma jedną osobę, którą będzie mógł pożreć. Pewnego razu stało się tak, że los padł na córkę króla. Wszyscy byli pewni, że nie ma dla niej ratunku i zostanie pożarta przez okrutnego smoka. W ostatniej chwili z pomocą zjawił się Święty Jerzy na białym koniu. Ratując córkę króla zabił smoka, którego krew rozlała się na rosnące wkoło róże.

To tylko legenda, jednak kult Świętego Jerzego jest bardzo mocno rozpowszechniony. Czci się go w całej Hiszpanii, ale szczególnie w Katalonii i Aragonii.

Ciekawostką jest to, że La Diada de Sant Jordi to w Katalonii święto zakochanych – katalońskie „walentynki”. Mężczyźni wręczają swoim ukochanym róże, natomiast kobiety w zamian podarowują książkę. Najsłynniejsza barcelońska ulica La Rambla tego dnia pełna jest stoisk z kwiatami i książkami. Szacuje się, że co roku 23 kwietnia sprzedaje się około czterech milionów róż oraz prawie pół miliona książek. Warto wiedzieć, że 23 kwietnia obchodzi się  dzień śmierci Miguela Cervantesa i Williama Shakespeare’a.

Na kanwie katalońskiej tradycji w 1995 roku UNESCO ustanowiło 23 kwietnia Dniem Książki oraz Praw Autorskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.