JĘZYK GWIZDANY

Język gwizdany zwany również Gwizdem Gomeryjskim jest formą komunikacji wykorzystywaną na wyspie La Gomera, należącą do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ten imponujący sposób komunikowania się już od tysięcy lat jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Służy jako dodatkowe narzędzie do pracy w polu. Szczególnie przydatny jest do porozumiewania  się na dużych odległościach, w trudno dostępnych dolinach górskich, jarach i wąwozach. Po hiszpańsku silbar to gwizdać, stąd użytkownik języka gwizdanego nazywa się  silbador.

Silbo Gomero jest jedynym językiem gwizdanym na świecie. W 1999 r. został wprowadzony przez rząd  do szkół. Dziś szacuje się, że 22.000 osób poprawnie posługuje się tym niezwykłym językiem.

Gwizd Gomeryjski jest prawdziwym symbolem kultury Wysp Kanaryjskich. Swoje istnienie zawdzięcza pierwszym mieszkańcom wysp – Guanczom. Pierwotnie, powielał język aborygenów i Berberów kanaryjskich. Poza La Gomerą, był również używany na El Hierro,  Tenerife  i Gran Canaria. W XVI wieku po podboju Wysp Kanaryjskich przez Królestwo Kastylii, został dostosowany do języka kastylijskiego.

W 2009 roku UNESCO ogłosiło go Niematerialnym Dziedzictwem Ludzkości, podkreślając jego wielką przydatność jako formy komunikacji dostosowanej do środowiska i ukształtowania wyspy. Była to swoista nagroda za wszelkie starania włożone w podtrzymanie języka gwizdanego.

Jeśli chcecie usłyszeć jak brzmi ten unikalny język macie dwa wyjścia. Nastawiać uszy podczas spacerów górskich na wyspie La Gomera lub wziąć udział w tradycyjnym festiwalu na Wyspie. Polecam obie formy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.